KOŚCIÓŁ W IZDEBNIKU

Kościół pod wezwaniem  św. Małgorzaty dziewicy i męczennicy, murowany, wzniesiony w latach 1838-1841, konsekrowany 18 lipca 1864 roku przez bpa tarnowskiego Józefa Pukalskiego. Prawdopodobnie trzeci kościół w Izdebniku. Zbudowany w pobliżu poprzedniego, drewnianego kościoła.

Kościół  utrzymany jest w typie seryjnych kościołów „józefińskich”, naśladujących klasycyzm. Wieża z początku XX wieku usytuowana centralnie w elewacji frontowej. Budynek  zwrócony jest w kierunku północnym, prezbiterium kwadratowe, nawa prostokątna, jednoprzęsłowa, wewnątrz filary przyścienne, sklepienie żagielkowe na gurtach – łukach przyporowych opartych na dwóch słupach podtrzymujących i wzmacniających sklepienie budowli.. Chór muzyczny oparty na  dwóch kolumnach.

W ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Różańcowej z końca XIX wieku. Ołtarze boczne Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Małgorzaty Dz. M.   w stylu eklektycznym – mieszanym.

Od strony zachodniej  nowe przybudówki mieszczące  kaplicę i nową zakrystię. W miejscu starej zakrystii, po prawej stronie prezbiterium kaplica świętego Józefa.

Na terenie parafii znajduje się  kaplica św. Walentego, wg przekazów na miejscu pierwszego drewnianego kościoła. Przykryta dachem siodłowym  z wieżyczka na sygnaturkę z daszkiem namiotowym zwieńczonym ozdobnym krzyżem.

Przy skrzyżowaniu dróg do Wadowic i Jastrzębi  murowany budynek poczty z końca XVIII wieku, przy dawnym gościńcu  cesarskim z Wiednia do Lwowa. Prostokątna budowla posiada od strony południowej galerie arkadowo-filarowe, stromy, czterospadowy dach. Jest jednym z nielicznych  zachowanych tego rodzaju zabytków.